V létě 2021 jsme se společně vydali „Po stopách…

↓ Videa z tábora naleznete níže na stránce. ↓


 

 

Hlavní vedoucí: Petr Niessner

Programoví vedoucí: Petr Niessner, Irena & Martin Skácelovi

Zdravotnice tábora: Lucie Přikrylová & Ludmila Hejtmánková

„Průvodce“ táborovým týdnem (Sherlock): Martin Skácel

Vedoucí tábora: Markéta Dulovcová, Andrej Tomaščák, Petra Bartáková, Robert Parma, Helena Dvořáková, David Slouka, Kamila Motzke, Tomáš Svoboda, Ilona Niessnerová, Michal Šulc, Petr Niessner, Lukáš Koníček

Kamera, fotky + správa webu: Adam Niessner, Tomáš Koníček, Daniel Pospíšil

Technická podpora a doprava: Irena Skácelová, Miroslav Dorazil, Marcel Motzke, Petr Budina, Radek Kwaczek

Po distančním školním roce bylo pro všechny hněvotínské děti skvělou zprávou, že se v létě 2021 díky příznivé epidemiologické situaci opět setkají se svými kamarády na 7. ročníku našeho tábora. Tentokrát samotný název Po stopách… příliš o obsahu tábora neprozradil. I tak bylo všem jasné, že se mohou těšit na setkání se slavným detektivem světového formátu Sherlockem Holmesem, který nás během celého týdne provázel kompletním detektivním výcvikem. Po skončení tábora tak z areálu UP Olomouc v Pastvinách odjíždělo na 70 mladých vyškolených detektivů.

„V Česku se za záhadných okolností ztrácejí turisté!“ Touto větou seznámil Sherlock mladé detektivy, kteří byli rozděleni do 5 detektivních kanceláří – Rudí stopaři, Šmoulí oko s.r.o., Lesní stopa, U Ztraceného kuřátka.com, Drsná Viola – s případem, který následně na celý týden zaměstnal jejich mozky. Kde se turisté ztrácí? Kdo za jejich zmizením stojí? A jaký je motiv činu? To byly základní otázky, na které musela najít každá z kanceláří odpovědi. Pachatel byl pro každý tým zcela jiný a nikdo z nich tak neměl možnost opisovat od ostatních skupin. K odhalení pachatele, místa činu a motivu měly děti navést jednotlivé indicie, které během týdne posbíraly. S jejich luštěním vypomáhal nejen samotný Sherlock, ale i jeho věrný pomocník Dr. Watson a policejní inspektor Lestrade.

Během týdne tak děti okusily stavbu mostu na pašerácké stezce, hledání pašovaného kontrabandu, práci s detektorem kovů, orientaci s číselném bludišti i hledání odpovědí v nočním lese. V rámci samostatného detektivního výcviku pak pracovaly na odlévání stop, výrobě detektivních čepic, tvorbě identikitu či si vyzkoušely střelby na cíl nebo hry „Ruce vzhůru“ a „Co zmizelo?“. Vrcholem všeho byla návštěva v potemnělé „únikové místnosti“, kde týmy hledaly GPS souřadnice, které je následně dovedly na místo, kde byl ukryt klíč od trezoru. A v trezoru se ukrývaly další indicie vedoucí k odhalení celé záhady.

Ani letos jsme nepřišli o oblíbenou součást tábora, kterou je každý rok výlet. Tentokrát jsme se vypravili po stopách vojenské pevnosti Hanička. Prošli jsme se spletitou sítí podzemních chodeb, které celkem dosahují délky kolem 1,5 km! Nahlédli jsme do míst budovaných pro obranu naší vlasti v letech 1936 až 1938, ačkoliv většina prostor tvrze změnila využití a vzhled za 70. let, kdy byl celý objekt přebudován v protiatomový kryt.

Poslední táborový večer byla záhada odhalena! Všem týmům se podařilo zjistit, kdo je pachatelem činu, kde k činu došlo a také jaký byl motiv. Pachateli byli samotní ochránci českých luhů a hájů – Krakonoš, Radegast, Praděd, Rampušák a Ječmínek – kteří tak činili proto, aby naši přírodu ochránili před nevychovanými turisty, kteří ji ničí a zavážejí odpadky. Poučením pro všechny se tak stala poučka, že „co si do přírody doneseme, to si z ní také odneseme“! Malí detektivové dospěli k názoru, že skutečnými pachateli tak nejsou ochránci hor a luk, ale naopak sami zmizelí turisté.

Jsme velmi rádi, že se již posedmé podařilo, i přes předchozí netradiční „covidový rok“, uspořádat nezapomenutelný tábor na velmi vysoké úrovni, na nějž budou všichni účastníci s radostí vzpomínat. Jménem spolku ProVás děkujeme všem, kteří nám s jeho organizací vypomohli či nás finančně nebo materiálně podpořili, a umožnili tak zažít zejména dětem týden plný zážitků a zábavy – opět se nám tak potvrdilo, že se zkrátka vyplatí táhnout za jeden provaz!

VIDEA z táborových dní:

GALERIEJednotlivé detektivní kanceláře


Článek ze Zpravodaje obce Hněvotína:

To Top