Vzhůru na palubu! aneb léto 2023 ve znamení pirátské plavby

↓ Videa z tábora naleznete níže na stránce. ↓


 

 

Hlavní vedoucí: Petr Niessner

Programoví vedoucí: Petr Niessner, Irena & Martin Skácelovi

Zdravotnice tábora: Lucie Přikrylová & Ludmila Hejtmánková

„Průvodce“ táborovým týdnem (Sandokan): Martin Skácel

Vedoucí tábora: Petra Bartáková, Tomáš Svoboda, Eva Černohorská, Robert Parma, Helena Dvořáková, Pavel Maráček, Ilona Niessnerová, Petra Maráčková, Martin Hryzbil, Viktorie Veselá, David Slouka, Michaela Mitáčková, Andrej Tomaščák, Petr Niessner

Kamera, fotky + správa webu: Adam Niessner, Lukáš Koníček, Tomáš Koníček

Technická podpora a doprava: Irena Skácelová, Marek Niessner, Miroslav Dorazil, Marcel Motzke, Petr Budina, Radek Kwaczek

Text známé písně Karla Černocha dal jméno 9. ročníku našeho tábora, který se nesl v duchu pirátské plavby. Vzhůru na palubu zvolalo 77 hněvotínských dětí v doprovodu 22 vedoucích, když se pod vedením samotného Sandokana na jeho kocábce Perla z Labuanu vypravilo na plavbu po světových mořích a oceánech. Cíl plavby byl jasný – karibské ostrovy, které upadly do spárů zákeřného kolonizátora Jamese Brooka. Sandokan se svým věrným přítelem Petrézem de Gomerou a lodivodem Marou Oló se spolu s dětmi rozhodli ostrovy osvobodit a získat Brookův neprávem nastřádaný poklad.

V tomto úkolu jim bylo nápomocno 6 týmových flotil: Dračí krev, Zmoklé mandarinky, Green Light, Fyjalová lepka, Rudí zlaťáci a Žlutá střela. Každá z lodí ze svého středu zvolila vlastního kapitána, který na mapě odměn a úkolů určoval trasu plavby. Mapa byla v průběhu týdne postupně odkrývána a družstva tak od kolonizátorů dobývala jimi ovládané území zpět.

Během týdne čekalo na děti množství úkolů a her, které je dovedly až k Brookovu pokladu. Došlo na souboj týmových loďstev ve zvětšené variantě tradiční hry „lodě“. Jednotlivé posádky zachraňovaly v rámci hry „muž přes palubu“ tonoucí piráty. V další hře pak bylo cílem nalodění co největšího počtu zboží, potravin a nástrojů tak, aby se všechen náklad nevysypal zpět do moře. Nepřišli jsme ani o tradiční noční hru, která tentokrát spočívala ve skládání tajné zprávy dle slov v lahvích. 

Netradiční byl v tomto roce výlet, nebylo totiž třeba cestovat nijak daleko. Postačilo se projít krátkou procházkou k přehradě Pastviny, kde už na družstva čekaly nafukovací rafty. Každý z týmů se naučil plavidlo ovládat, aby se pak mohly flotily navzájem střetnout v nervydrásajícím závodě. 

Celotýdenní snažení všech malých pirátů se nakonec vyplatilo. I přes počáteční nepřízeň počasí byl Karibik zdárně osvobozen, James Brook zajat a potrestán. Jeho poklad připadl rovným dílem mezi všech šest družstev. Za během týdne získané chechtáky si navíc děti mohly nakoupit všemožné dobroty v pirátském bufetu. Došlo na ocenění nejlepších korzárů týdne, vítězů přehazky a taktéž družstva, které během plavby získalo nejvíce bodů. 

Máme radost, že i podeváté se nám zadařilo zorganizovat další z nezapomenutelných táborových ročníků. Děti odplouvaly do domovského přístavu v Hněvotíně plné dojmů a mnohé se ptaly, zda budou moci s námi příští rok opět vyrazit. Jménem spolku ProVás Hněvotín děkujeme všem, kteří nám pomohli tábor připravit a zrealizovat. I tentokrát se nám vyplatilo táhnout za jeden provaz a díky tomu jsme tábor dotáhli až ke zdárnému konci.

„Sandokan, Sandokan. Všechno ví, všechno má ve svém plánu. Sandokan, Sandokan. Pokaždé zamíří, tam kde se bojuje, pokaždé zvítězí a pak zas odpluje, pokaždé dodrží to, co nám slibuje seriál.“

VIDEA z táborových dní:

GALERIEJednotlivé pirátské posádky


Článek ze Zpravodaje obce Hněvotína:

To Top