Léto 2022 patřilo „Cirkusovinám

↓ Videa z tábora naleznete níže na stránce. ↓


 

 

Hlavní vedoucí: Petr Niessner

Programoví vedoucí: Petr Niessner, Irena & Martin Skácelovi

Zdravotnice tábora: Lucie Přikrylová & Ludmila Hejtmánková

„Průvodce“ táborovým týdnem (principál Martinéz): Martin Skácel

Vedoucí tábora: Petra Bartáková, Andrej Tomaščák, Kamila Motzke, Robert Parma, Helena Dvořáková, Tomáš Svoboda, Ilona Niessnerová, David Slouka, Michaela Mitáčková, Lukáš Koníček, Petr Niessner

Kamera, fotky + správa webu: Adam Niessner, Tomáš Koníček

Technická podpora a doprava: Irena Skácelová, Marek Niessner, Miroslav Dorazil, Marcel Motzke, Petr Budina, Radek Kwaczek

V létě 2022 se děti společně s našim táborem CIRKUSOVINY vypravily na cestu s lidmi, jejichž osudem se stal cirkus. Takovíto praví cirkusáci v něm objevili nejen obživu, ale i smysl svého života. V doprovodu cirkusového principála Martinézeklauna Pítramima Marčéla jsme všichni sledovali odvěkou touhu člověka posouvat hranice lidských možností. A nezůstalo se jen u sledování – přes 70 hněvotínských dětí se během cirkusové štace naučilo mnoha uměleckým kouskům, které v závěru týdne předvedlo v hlavním táborovém šapitó. Jako v minulých šesti letech jsme byli ubytováni v areálu UPOL v Pastvinách. 

Hned po příjezdu přišlo na rozdělení dětí do pěti týmů – cirkusů: Cirkus ŽlumbertoCirkus MopastkusCirkus Green DreamCirkus Fialkus Cirkus DynamoZe svého středu si každý z nich zvolil svého principála, který měl na starost nejen vedení cirkusu, ale také opatrování „listu cirkusu“ se soupisem zvěře a vystupujících cirkusáků. Nechybělo samozřejmě 10 týmových vedoucích, kteří se však v průběhu týdne mezi týmy v rámci tzv. „kolotoče mentorů“ střídali. Každá dvojice mentorů s dětmi nacvičovala určitý typ vystoupení pro závěrečnou show.

Aktivit bylo jako v minulosti mnoho: výroba cirkusových vstupů a maringotek, tvoření veselých masek a cirkusáckých klobouků, kresba šašků nebo vybarvování chycené zvěře, která byla následně umístěna do zvěřinců jednotlivých týmů. Z her si děti užily hledání zvěře v lese, „chyť neplatící diváky“, artistickou dráhu o 14 disciplínách nebo cirkusiádu o 9 stanovištích. Noční hra se pak nesla v duchu lovu zvěře, která týmům utekla ze zvěřinců. Pravidelné zpestření týdne zajišťovali děsiví klauni, kteří tábor čas od času napadli a za unesené cirkusáky požadovali výkupné v podobě zdobných stuh. 

Výlet tento rok zahrnoval výšlap na rozhlednu Val, následně procházku ke klášteru Dolní Hedeč a od něj do centra města Králíky. Cestou jsme se kochali výhledy na krásnou krajinu Orlických hor. Z rozhledny jsme dohlédli až na Praděd, který jsme s našim táborem navštívili roku 2015, a také na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, kam jsme zavítali o dva roky později.

O navození pravé cirkusové atmosféry se během týdne postarali dva profesionální žongléři, kteří k nám do tábora zavítali. Jan Hlavsa děti ve 45minutové lekci naučil žonglovat s míčky nebo kuželkami, v podvečer následně vystoupil se svým dechberoucím vystoupením, v jehož rámci nejen žongloval, ale i balancoval se štaflemi nebo jízdním kolem na bradě. Po setmění následovala jeho působivá ohnivá show. Jako druhý vystoupil Michal Tříska, který během své show předvedl třeba žonglování s noži na jednokole. 

Poslední den patřil nejen večernímu velkolepému vyhlášení výsledků, ale také slavnostní cirkusové show. Cirkusy předvedly v šapitó loutkové divadlo, pantomimu, tanec, zpět a spartakiádu. Zbytek tábora jejich úžasné výkony odměnil potleskem. Domů tak všechny děti odjížděly jako profesionální cirkusáci. 

Máme velkou radost, že se již osmý rok v řadě podařilo uspořádat další z nezapomenutelných a originálních táborových týdnů, na který budeme všichni rádi vzpomínat.  Jménem spolku ProVás děkujeme všem, kteří nám s organizací vypomohli či nás finančně nebo materiálně podpořili, a umožnili tak zažít zejména dětem týden plný zážitků a zábavy – potvrdilo se nám staré známé rčení, že se vyplatí táhnout za jeden provaz!

 

 

VIDEA z táborových dní:

GALERIEJednotlivé cirkusy


Článek ze Zpravodaje obce Hněvotína:

To Top