Znalosti v HněKvízu prokazovalo pět družstev

Jak se jmenovali místní ochotníci, jaké zvíře najdeme v logu MS Blata nebo která významná osobnost navštívila Hněvotín v roce 1981 při výročí 30 let kopané? Na takové a desítky dalších otázek odpovídalo vpodvečer 24. února na sále kulturního domu 5 přihlášených družstev o celkem 25 hráčích v rámci historicky prvního HněKvízu.

Jak už jeho název napovídá, zaměření všech 55 otázek bylo pouze na naši obec, její minulost i současnost. Vážíme si všech, kteří nepropadli zbytečným obavám a na kvíz dorazili. Jistě nám dají za pravdu, že šlo především o zábavu a nikoliv o množství nabiflovaných vědomostí. S drobnou cenou nakonec totiž odcházeli všichni zúčastnění. Úvodem přivítal soutěžící předseda spolku ProVás Adam Niessner, který je spolu s Lukášem Koníčkem autorem všech otázek v kvízu, a následně předal slovo moderátorce večera, kterou byla Lucie Přikrylová. Ta soutěžící seznámila s pravidly a provedla je všemi pěti koly kvízu.

Soutěžící byli z různých věkových skupin, nechyběli nejstarší pamětníci, kteří se v Hněvotíně narodili a prožili celý život. Odvážně dorazili ale i ročníky mladší a dokonce i někteří pod 18 let. Všech takových si ceníme a ostatní si z nich mohou vzít příklad, neboť šli do soutěže s vědomím, že budou čelit místním matadorům. I tak si neudělali ostudu a v řadě témat zazářili.

Kvíz sestával z 10 tematických okruhů: aktuality, spolky, světci, kultura a tradice, hudebníci, řemesla, loga, 100 let školy, vlasy a za bod nebo za půl. Již od prvního kola se nejlépe vedlo týmu „Náplava“, který skóroval taktéž ve 4 z 5 číselných tipovacích otázek. Po úvodním kole byly šance týmů poměrně vyrovnané, od druhého kola se ale v závěsu za vedoucí Náplavou držel tým Blata. Ve třetím kole zabral tým Rodáci, zejména tím že jejich tip byl v tipovací otázce nejbližší. Kvíz byl napínavý až do konce. Náplava si nakonec 1. místo uhájila, stejně tak Blata místo 2. Rodáci se umístili na krásném 3. místě. Jen o půl bodu méně získali Senioři, páté místo patřilo benjamínkům kvízu, týmu Vidláků.

První místo obdrželo z rukou Adama Niessnera poháry a šampaňské. Zástupkyně týmu, paní Millerová, poděkovala soupeřům za čestnou hru, ocenila jejich vědomosti a řekla, že si jich, jako místních rodáků, velmi váží. Přiznala, že před kvízem si kompletně nastudovala knihu „Historie Hněvotína“ a díky ní zjistila, jak bohatou historii naše obec vlastně má. Druhé místo získalo medaile a víno, stejně tak místo třetí. Ti co neskončili na bedně neodešli s prázdnou, odnesli si víno, mladší 18 let Vineu. Všichni účastníci kvízu měli nárok na knížku o historii obce zdarma.

Jménem spolku ProVás děkujeme všem, kdo se na kvíz dostavili a soutěžili s námi. Z mnoha stran se ozývalo, ať se HněKvíz v budoucnu zopakuje. Věřte, že tuto možnost zvážíme. Příprava otázek není jednoduchá, na únorový kvíz jsme je připravovali od loňského října, tedy cca 5 měsíců. Děkujeme také ochotným servírkám, Kláře a Aničce, které dorazily, aby pomohly s objednávkami a roznosem občerstvení. Za zajištění tohoto občerstvení a všech cen děkujeme Obecnímu úřadu Hněvotín.